Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski

ul. Glebowa 39 B 61-312 Poznań

Szarża pod Krojantami 2018 - Zaproszenie

SZARŻA POD KROJANTAMI 2018

Z A P R O S Z E N I E

 

Organizatorzy widowiska historyczno – militarnego pt. „Szarża pod Krojantami 2018”, już po raz XVI–ty zapraszają do udziału w przedsięwzięciu konno lub pieszo, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości patriotyczne i widowisko, upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich, pod Krojantami nieopodal Chojnic, odbędą się w dniu 2 września br. (w pierwszą niedzielę miesiąca), będą miały podobny jak w latach ubiegłych charakter. W tym roku obchodzimy 79 rocznicy tego kawaleryjskiego boju.

 

 

Jest to najstarsze i największe w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, warte uwagi i zainteresowania każdego współczesnego kawalerzysty, które w latach poprzednich gromadziło ponad 20 tysięcy widzów.

 

Przedsięwzięcie, składać się będzie tradycyjnie z dwóch część. Pierwsza to uroczystości patriotyczno – religijne, rozpoczną się 2 września br. o godz. 10.45, pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew, Apelem Poległych, po którym odprawiona zostanie polowa Msza Święta. Następnie przedstawione zostanie widowisko historyczno – militarne, które zakłada dwie zasadnicze części:

  1. „Kawaleryjska powinność – Szarża 18 Pułku Ułanów Pomorskich w dniu 1 września 1939 r.”
  2. „Współczesne Polskie Siły Zbrojne. Szarża kawalerii zmotoryzowanej, pancernej i powietrznej”,, – gdzie po raz trzeci pod Krojantami wykonana będzie szarża zarówno kawalerii dawnej - jeźdźców w mundurach historycznych, jak
    i współczesnych kawalerzystów z jednostki kawalerii zmotoryzowanej, z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego, w tym Rosomaki z 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, czołgi T-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej oraz śmigłowce z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

 

Inscenizacja na polu szarży rozpocznie się o godz. 13.45, szeregiem atrakcji,
w tym efektownym pokazem musztry 120-konnego szwadronu kawalerii polskiej, zakończony regulaminową szarżą. Po tym nastąpi XX Bieg Ułański, w postaci gonitwy - wyścigów konnych.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Komitet Organizacyjny Obchodów Uroczystości Szarży pod Krojantami – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Szkoła Podstawowa im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi - dyrektor Alicja Kamińska. Za sprawy organizacyjne, związane
z odtworzeniem kawaleryjskiego boju w miejscu dawnej szarży, odpowiedzialny jest Polski Klub Kawaleryjski. Dużej pomocy udzielają żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej.

 

Uroczystościom pod Krojantami towarzyszyć będzie Biwak Historyczny
pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2018”,
w trakcie którego zaprezentowane będą różne typy umundurowania oraz sprzętu technicznego, jaki był na wyposażeniu żołnierzy polskich od początków XX wieku, do współczesności. W tym roku po raz kolejny zobaczymy pod Krojantami Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak oraz czołg średni PT 91 „Twardy” (z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa).

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:www.kawaleria.org

Zespół Prasowy PKK

Jesteś tutaj: Home Aktualności Szarża pod Krojantami 2018 - Zaproszenie